Skip to content

שר האוצר

by on 17/03/2013

יאיר, אם נגזר עליך להיות שר האוצר. כאחד מנערי אוצר לשעבר (שכבר לא נער ולא באוצר), הרשה לי לתת לך כמה עצות;

א. לגבי מה לעשות, הכל ידוע ומוכן במגירות של פקידי האוצר. שנית את כל הגזרות הקשות עליך לעשות מיד בימים הראשונים של כהונתך, והסדר צריך להיות מהקשה ביותר, אל הקל, אותם תוכל לעשות במחצית השניה של הקדנציה.
ב. האגוז הקשה ביותר הוא התמודדות עם החזקים ביותר. אם לא תטפל בהם מיד וביד רמה וזרוע נטויה, חבל שלכלכת את עצמך בפוליטיקה. אבל האויבים המסוכנים לרפורמות אלה יהיה מבפנים. חבריך לממשלה, שמזה שנים שואבים את כוחם הפוליטי מהמבנים הפוליטיים שיצרו הגופים המונופוליסטים האלה. מההסתדרות תוכל להתעלם, הם יזעקו זעקת שבר, אבל בחדרי חדרים ישפשפו ידיים, וחוץ מזה היא סוס מת בין קהל בוחריך.
אולם אם תנחל הצלחה בנושא זה, שלא טופל מאז קום המדינה, תהיה לגיבור ישראל.
אל תוותר לגופים אינטרסנטים שמהלכים אימה על כל אזרחי המדינה, בלסגור את השלטר, שערי הנמל או התחבורה הציבורית. אל תוותר לבעלי הון שביבזו את כספי הפנסיה של אזרחי המדינה בהרפתקאות נדל”ניות בלאס ווגס, ובפלורידה, שמונעים תחרות חופשית בתחומי פעילותם, שמשטלתים על נכסי המדינה במזיד עדשים.
אומנם שניים עד שלושה מנדטים ישנאו אותך, אבל כל השאר יחבקך. ובאשר להתקפה תקשורתית שאתה צפוי לה, מי כמוך ידע להתמודד עם זה.
ג. אם בכנות אתה רוצה לפתור את בעיית חלוקת הנטל בגיוס לצה”ל, יש לדעתי לשחוט שתי פרות קדושות בנושא. הפרה הקדושה הראשונה היא גיוס חובה כללי, והפרה הקדושה השניה היא שירות צבאי חינם של מגויסי חובה. אין טעם לכפות על החרדים גיוס, או אלטרנטיבית חיי “לימוד” בישיבות, שמונעת מהם השתלבות בשוק העבודה. את שיוויון הנטל בין החרדים והחילוניים יש לפתור במישור הכלכלי, על ידי ביטול גיוס הכללי לשלוש שנים של טובי הנוער בגלאים ההכי פוריים שלהם, שרובם מבזבזים את זמנם בשעמום ובטלה. במקום לגיס את החרדים יש להתיחס אליהם כלסטודנטים, כלומר שעליהם לשלם שכר לימוד, וכדי לזכות במילגות עליהם להיות מצטיינים. לעומת זאת למתגיסים גיוס חובה יש לשלם לכל הפחות שכר מינימום. התקציב לשם כך יווצר, מהחיסכון למשק, שמהלך כזה יצור על ידי כניסתם המוקדמת יותר של הנערים האלה לשוק העבודה. כאשר גיוס חיילי חובה לא יהיה עוד עבור צה”ל חינם, הוא ישקול היטב את מי וכמה יש לגייס.
בעבר לצה”ל היה תפקיד של כור היתוך. לא עוד, אם הנושא הזה הוא עדיין רלוונטי, יש להעביר לטיפולו של משרד החינוך, שמטפל בנוער בגילאים יותר צעירים וסיכוייו להצליח בנושא גדולים יותר. כאשר שכר המגוייסים יועבר למשרד הביטחון, צה”ל כבר יידע לא לשלם משכורות עבור בטלה, שנכפת על הנוער בעל כורחו. כך שיגויסו רק את אלה שזקוקים להם, ולא את “כולם”. מהלך כזה יגדיל משמעותית את כוח העבודה האזרחי, (כולל מקרב הנוער החרדי, שלא יחויב עוד ללמד בישיבה כדי להימנע מהגיוס), שהשלכותיו החיוביות למשק יעלו באין שעור על עלות שכרם של המגוייסים. אין לי כל ספק שגם הביטחון וגם אוצר המדינה ירוויחו ממהלך כזה.
באשר לחרדת אמהות, עליה דיברתם במערכת הבחירות, זאת עוד אמירה מופרכת. הרי מזה שנים, עיקר הסכנה הביטחונית של מדינת ישראל היא הטילים המכוונים לעבר אזרחי המדינה, ובמקרה של מלחמה דווקא מחנות הצבא הם המקומות ההכי בטוחים.

ד. לבסוף, למד מיהושוע רבינוביץ, שסיים את הקדנציה שלו עם הבדיחה רע, רבין, רבינוביץ, וזאת למרות שהיה גדול שרי האוצר, שהנהיג רפורמות מרחיקות לכת. למרות הירושה הקשה שירש, שכללה אינפלציה שנתית של 50% לאחר מלחמת יום כיפור, משק ריכוזי שהתנהל כחנות מכולת של פנחס ספיר (וזאת לא ביקורת נגד ספיר, שכפי הנראה בשעתו מדיניותו היתה הכי נכונה, הראייה, המשק צמח ברוב שנות המדינה מיום הקמתה, פרט לכמה שנות מיתון). למרות כל המהלכים הנכונים, כולל הנהגת פיחות זוחל, רפורמת מס, רפורמות אחרות ששחררו את הכלכלה מכיבלי הריכוזיות. הוא אף הצליח להוריד את האינפלציה השנתית בשלוש שנות כהונתו ל- 25%. שלא כמו ארליך, שבאה אחריו וגרם לאינפלציה של מאות אחוזים. מסקנה, לא די במהלכים נכונים, צריך לדעת לשווקם.

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Spirit of Cecilia

Music, Books, Poetry, Film

EugenR Lowy עוגן רודן

Thoughts about Global Economy and Existence

Adult Level Fiction

Exploring alternative narratives

John G. Brungardt

a Thomist wondering about the cosmos

OneXCent

Economy and society under a heterodox perspective.

bliss8543.wordpress.com/

The ISS Blog on Global Development and Social Justice

Debunqed

Simple Online Tech Solutions

Econometricus.com

Data-Driven Economics.

%d bloggers like this: