Skip to content

סיפור הקואופרטיבים (או אם תרצו המונופולים), או לך תבנה מדינה

by on 15/06/2011

רצה הגורל ומצאתי את עצמי באחד מימי אתמול שילשום  במרכז תל אביב (דיזנגוף פינת פרישמן) בעוד עלי להימצא בעוד כשעה באוניברסיטה ברמת אביב. בתושייתי הרבה  נזכרתי, שבזמנו בעודי סטודנט צעיר בתקופה הפרה היסטורית הקרובה יותר לימי המנדט מאשר לימי מבצע שלום הגליל הראשון, שני או השלישי (כדברי וולטר; שלא הייה לא מבצע, לא שלום, ולא גליל) הייתה תחנת אוטובוס ברחוב רינס פינת פרישמן, ומשם אוטובוס לקח אותך בטובו עד שערי האוניברסיטה. ואכן אחר צעדה של מספר מטרים נתגלו בשוממותן מספר תחנות, של כל אחד מהקואופרטיבים המהוללים, שבימים של לאחר ימי המנדט, חבריהם היו חלק מהפולקלור הארץ ישראלי.
אל אף הבוהק המסנוור של התחנה מהר מאד גיליתי את השלט הצהוב ועליו שלושה מספרים 1,13,5 ואפילו מתחת למספר 13 נמצאה כתב חרטומים שהשכלתי לפענח “רידינג”. תהיתי לרגע הכיצד?,  אין אוטובוס לרמת אביב? בתקווה למצוא מידע מפורט יותר על מסלולי הנסיעה ואולי אף על מועדי הגעתו של האוטובוס המהולל, סובבתי סביב התחנה מבחוץ ומבפנים פעמיים, עד שגברת עם גב כפף וסל קניות על גלגלים הסבה את תשומת ליבי, שהתחנה לא מיועדת בשום אופן לעשיית צרכי. אז פסקתי את חיפושי והפקדתי את הקרמה שלי בידי מטיל הקוביות הכול יכול. ואומנם אחר כעשר דקות נעצר אוטובוס חדיש ובוהק, שמספר 1 התנוסס בגאווה על ראש חזיתו, בו נסעה אחותה של אותה גברת עם סל על גלגלים , מתרווחת במושב האחורי. לרגע תהיתי, האם זאת היא לא נסיעה פריווט? הרי אז יכולתי להסתפק במונית קטנה ולא צריך שרק עבורי יסטה החבר ממסלול נסיעתו המתוכנן (מה גם שאני בפרינציפ’ לא אוהב חלטוריסטים). אז הוא שאל אותי בסבלנות בלתי מצופה,; “אז אתה עולה?” והרי לא יכולתי שלא להיענות בחיוב לתחנוניו של חבר הקואופרטיב.  בצייתנות עליתי ושאלתי לאן נועדות פני האוטובוס? והוא ענה לי “רידינג”. “ואולי יודע האדון, היש אוטובוס שנוסעה ישירות לרמת אביב”? התעקשתי לשאול, “לא” נאמר לי, “יש רק מאבן גבירול”. “ואולי לא אוטובוס של דן” הקשתי בצורה לא מנומסת, “לא אין כאן קווים של אג”ד” ענה לי והרגשתי שסבלנותו פגה. אני מיד החלטתי לוותר, אחרי שקלטתי את מבטה העקום של אחותה של הגברת עם הסל הקניות על הגלגלים, והתיישבתי בצייתנות במושב שליד הנהג, עוקב בדריכות אחר מסלול נסיעתו, מקווה לא לאבד את דרכי בסבך הרחובות העיר העברית הראשונה.
כמה טיפשי מצידי” אמרתי לעצמי, לצפות שאוטובוס של קואופרטיב ייסע בזיגזג, תחילה מדרום לצפון ואחר כך ממערב למזרח והכול בנסיעה אחת. איפה אנחנו בזמבבווה?  אם עליך להגיע לצפון מזרח תצעד לך 10 דקות -רבע שעה עד אבן גבירול ומשם תוכל שוב לנסועה במסלול מסודר וישר מדרום לצפון. ופרט לכך הרי רמת אביב היא מצידו השני של הירקון, מכשול טבעי אדיר כזה. מה פתאום שיהיו קווי תחבורה ציבורית ישר מפרישמן פינת רינס עד לצפון המרוחק, ארץ החיזבאלה ושודדים-רוצחים אחרים. בדריכות ציפיתי לתחנה הבאה, שם ירדתי ומצאתי לי מונית, והנהג התמודד במיומנות מפתיעה ברשת הרחובות המזוגזגים, והביאני לרמת אביב לפגישה בזמן.
אך יצאתי בתום הפגישה משערי האוניברסיטה, קפצו לעיני שתי תחנות אוטובוס סמוכים זו לזו, אחת ברחוב רידינג והאחרת ברחוב אינשטיין. לאחר נסיון הלא מוצלח הקודם שלי עם רידינג,  מיד פניתי לתחנה ברחוב אינשטיין, (מה גם שרידינג הוא לא יותר מעובד בכיר של חברת חשמל, שיחד עם הקאופרטיבים של התחבורה איבד מזמן את אמוני, זאת לעומת הפרופסור המהולל) וראה הפלא, שלט בוהק צהוב על התחנה לועג לקראתי עם המספר 13. כעת הבנתי מסלולי הנסיעה ומועדי הגעתם של אוטובוסי הקואופרטיבים הם עוד אחד מהסודות הכמוסים של המוסד המהולל ההוא, שמנסה להסתיר את מחדליו בספטמבר 11. ההממם, חשבו לרגע 1,5,11,13 הכל מספרים ראשוניים, צופן ברור. ושלא תגידו לי שאין כאן קונספירציה.  ידידכם עוגן

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

EugenR Lowy עוגן רודן

Thoughts about Global Economy and Existence

Adult Level Fiction

Exploring alternative narratives

Thomism in the Cosmos

The personal website of John G. Brungardt, Ph.D.

OneXCent

Economy and society under a heterodox perspective.

Eamonn Blaneys Website

"A mind of integrity is the most glorious possession" - Family motto

Econometricus.com

Data-Driven Economics.

Economic Sociology and Political Economy

The global community of academics, practitioners, and activists interested in Economic Sociology & Political Economy -- led by Oleg Komlik

%d bloggers like this: