Skip to content

מי הוא יהודי

by on 10/02/2004

השבוע נפתר גזה הדוד שלי. הוא היה בן 82. הוא היה נשוי לגויה ובכל זאת היה היהודי האחרון של דוניסקה סטרדה, כלומר האחרון שידע איך להתפלל וכו’.  אומנם יש עוד כשלוש או ארבע משפחות יהודיות בדוניסקה שהשתייכו לקהילה גם בתקופות הכי קשות של הקומוניסטים, ולא הסתירו את זהותם, ולאו דווקא בשל אמונה דתית או אמונה באיזשהו עיקרון, אלא משום מבנה האישיות שלהם. אולי הכי טוב ביטא את מבנה האישיות הזה האירוע שאירע במפגש ביני לבין חברי מילדות עמם ישבנו לאחר הלוויה בבית מלון. הם דיברו על איזה פוליטיקאי סלווקי, ואמרו עליו, שהוא אנטישמי ואני בתום לב שאלתי אותם, “מה יש עוד אנטישמים בסלווקיה??? (הרי יש אולי 1000 יהודים בכל סלווקיה) והם כמקהלה ענו לי לאאאא, באירוניה. כנראה רק ישראלי יכול לשאול שאלה כזאת. לדידם גם הערה לעניין נגד ישראל היא אנטישמיות. גם אני כנראה הייתי  בעבר בנוי כך. וכל זה מביא אותי לשאלה המעסיקה אותי מזה זמן מה, והיא: “מי הוא יהודי?”.

לדידי אין זאת עוד שאלה פוליטית בין המפד”ל ומפלגות חילוניות, אלא שאלה חשובה עבורי ברמה אישית. לאחרונה אפילו טרחתי לקרוא ספר מיגע שהוצא במימונה של הסוכנות היהודית “מחשבות ישראל” בו ניסו עשרות הוגי דעות יהודיים לענות על שאלת מהות היהדות וקיום היהודי. תשובותיהם שונות כמובן. בעיקר הסכימו (לפחות הדתיים ביניהם) שקיום מצוות ההלכה ואמונה באל אחד הם מהותיים ליהדות. היו שהחמירו פחות והסתפקו בשמירת חלק מהמצוות, היו שהרחיקו לכת עד כדי הסתפקות בשמירת יום כיפור, או סדר פסח וכו’. היו כמה שהסתפקו בהגדרה של הזדהות עם ההיסטוריה של העם. אחר טען שהיהדות היא מין גן לא בדיוק גנטי. ומתנחל אחד הגדיר את עיקר היהדות במצוות ההתנחלות, אבל טיפשים כאלה לא נחשבים בעיני. באמת רובם נתנו הסברים הרבה יותר משכנעם ובעיקר כולם הסכימו שאין הגדרה חדה ופשוטה של מה זאת יהדות ומה זה להיות יהודי.

אם כן מדוע דווקא גזה הוא יהודי. הרי היה נשוי לגויה, לטענתו בגלל שלא מצאה לו כלה יהודיה, הוא וודאי גם לא שמר על המצוות. אגב מצוות. אולי אתה זוכר את בלנקה, אישתו של שימחה, היא הייתה יהודיה כשרה שהקפידה על כל מצוות ההלכה, וגם התפללה את כל התפילות בכל החגים. יום אחד היא שאלה אותי מדוע אני לא שומר על יום כיפור, הרי זה הוא חג היסטורי ולא דתי. הכיצד שאלתיה, והיא השיבה שהצום הוא בשל חורבן בית המקדש. היא הייתה כל כך משוכנעת בצדקתה, שאילו לא נזף בה שמחה, היא הייתה נשארת בשלה עד יום מותה. מסכנה בלנקה, כנראה במשך 60 שנה חגגה את יום כיפור לפי כל הכללים המחמירים ביותר ולא היה לה שמץ של מושג במה מדובר באותם תפילות שידעם בעל פה. מי יודע עד כמה הדעה הזאת לגבי יום כיפור הייתה נפוצה בקרב היהודים בגולה? וזאת אישה ששיננה את כל התפילות בעל פה.

 באשר לטענה הגנתית, היא כלל לא ניראה לי. כך לדוגמא אותך. באמך ואביך לפי מראם היה יותר דם פולני- סלווי מאשר שמי, אף שחיו בגטו יהודי זה דורות. ומה באשר לאחיות קאופר? (משפחת אימי). זה ממש מעניין; מלווין נראית כמו עירקית מצויה, אמה שלי כמו סלובקית מהרי טאטרא, ובלנקא, שדי ורשקה הן באמצע. מצד אבי נראה טוהר הגזע משכנע יותר. אבל האם שני אחים זה מדגם מייצג?

בכל זאת יש משהוא ביהודיות, שהוא מעבר להזדהות לאומית, או זיקה היסטורית לתלאות העם היהודי. לא יתכן שכל האנטישמים בעולם בונים את דעתם האנטישמית ללא כל זיקה לאופי העם היהודי על פני 2000 שנות היסטוריה, ושאין משהו המאפיין אך ורק את היהודים, משהוא שמרגיז את כולם, בין אם הם לאומנים, שמאלנים, נוצרים או מוסלמים.

ולא רק זה, לאחרונה נזדמן לי להכיר מספר אנשים שהיו ילדים במחנה ריכוז טרזין שטאדט. אחד היה עד לאחרונה שר בממשלת צ’כיה, אחר ראש ממשלת מעבר בסלובקיה אחרי נפילת הקומוניסטים, שלישי סופר ידוע וכו’. שמעתי גם על צייר ידוע מברטיסלווה שבגיל 18 השתחרר מאושוויץ אחרי 4 שנים שם, והלך ברגל לברטיסלווה. מענין להשוות כמה אומנים צמחו מקורבנות קמבודג’ה או רואנדה.

וכפי שידוע לך אינני שומר מצוות, אפילו שמכיר אותן, ובאשר לאלוהים היהודי, אני מרגיש אותו (וזה מעניין כשלעצמו) אבל לא מאמין בקיומו.

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Uriel's Contemplations of our World

Welcome to my site... Many of the ideas I wrote in this blog are not my opinion- like in the 'Discussion About God'- and are not what I always feel, like in the piece 'An Existential Poem'. The reason for this blog is not to share my beliefs, but to share ideas that exist around us in the form of literature. In other times, I do express emotions that sometimes exist inside me- and inside anyone as a matter of fact. Everything here is written by the publisher of the blog. Everything here is written by the publisher of the blog.

Inverted logic

Philosophical thought from an amateur and armchair thinker. No expertise, just speculation.

Reasoning from first principles

Breaking down Mainstream news using first principles

Spirit of Cecilia

Music, Books, Poetry, Film

EugenR Lowy עוגן רודן

Thoughts about Global Economy and Existence

Adult Level Fiction

Exploring alternative narratives

OneXCent

Economy and society under a heterodox perspective.

Bliss

The ISS Blog on Global Development and Social Justice

%d bloggers like this: